Beržų garbinimo šventė - Sekminės
Saulėtą gegužės 20 –osios popietę Žiobiškio ir Degsnių kaimo gyventojai tradiciškai rinkosi į degsniečių Vytauto ir Sigutės Kirstukų sodybą švęsti Sekminių. Svečius linksmintis ir šokti kvietė Rokiškio tremitinių choras „Vėtrungė“.
Buvo surengtos pjovėjų - vyrų ir moterų - varžytuvės. Dalyviai buvo apdovanoti dovanėlėmis. Pasivaržę, pašokę ir padainavę sėdom prie bendro stalo ir vaišinomės
Liucijos Kirstukienės ir Mildos Ulevičienės kepta kiaušiniene, suneštinėmis vaišėmis. Džiaugėmės
maloniu bendravimu,gera nuotaika.
Sekminės – šventė, švenčiama sekmą (t.y. septintą) savaitę po Velykų. Jos metu garbinama augmenija ir naminiai gyvuliai. Miestiečiams ši šventė nebėra tokia aktuali kaip Kalėdos ar Velykos, mat jos metu daugiausia dėmesio skiriama naminiams gyvuliams – karvėms.
Šventės metu ypatinga galia suteikiama jauniems berželiams. Pagonys medį laikė žmogaus ir visos gyvūnijos protėviu. Medis simbolizavo Visatos amžinumą, nesibaigiamumą , gimimą, mirtį ir atgimimą, mat jis žiemą apmiršta, o pavasarį vėl sužaliuoja. Medis simbolizavo ir visą pasaulį: jo šakos – dangų, kamienas – žemę, šaknys – požemį. Beržas išsiskiria iš kitų medžių tuo, kad yra itin gyvybingas – pirmasis pavasarį išsprogsta, auga ir prastoje žemėje.
Sekminių metu namų šeimininkas po jauną berželį įkasdavo iš abiejų namų durų pusių, namiškiai beržų šakelėmis apkaišydavo vartus, puošdavo duris. Tikėta, kad beržai saugo nuo piktų dvasių, neša laimę.Į Lietuvą atėjus krikščionybei, Sekminės tapo krikščioniška švente. Sekmadienį bažnyčioje laikomos mišios, altorius puošiamas jaunų berželių šakelėmis, šventinamas vanduo.
Žiobiškio filialo vyresn. bibliotekininkė Gintarė - Skardinskienė
Atgal